O portále Čeština pro cizince

Portál Čeština pro cizince jsou oficiální stránky ke zkoušce pro trvalý pobyt a státní občanství České republiky. Portál se skládá z webových stránek Zkouška z češtiny pro trvalý pobyt a Zkouška z reálií a češtiny pro občanství a dále z části pro registrované uživatele.

Webové stránky Zkouška z češtiny pro trvalý pobyt informují o tom, co je zkouška z češtiny pro trvalý pobyt a pro koho je určena. Naleznete na nich dále tyto informace: kdy a kde se zkouška koná, kolik zkouška stojí, jak zkouška vypadá a probíhá, jak se na zkoušku připravit a kdo vám může s přípravou na zkoušku pomoci. Přímo na webových stránkách se také můžete online přihlásit na zkoušku. Stránky zahrnují důležité odkazy na organizace, které vám můžou pomoci s přípravou na zkoušku a také odkazy k vyřízení trvalého pobytu v ČR (Ministerstvo vnitra ČR - OAMP). Doporučujeme si vyzkoušet online test nanečisto a dále doporučujeme sledovat FB stránky a YouTube kanál Zkouška z češtiny pro trvalý pobyt.

Webové stránky Zkouška z reálií a češtiny pro občanství informují o tom, co je zkouška pro účely udělování státního občanství ČR. Kromě základních podmínek a informací pro udělení státního občanství v ČR se dozvíte následující informace: kdo, kdy a kde zkoušku organizuje (Ústav jazykové odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP UK)), kolik zkouška stojí a jak vypadá, jak se na zkoušku přihlásit a jak se na zkoušku připravit. Doporučujeme využít online modelový test z českých reálií a modelovou variantu zkoušky z českého jazyka. Pro přípravu na zkoušku z českých reálií je užitečná online Databanka testových úloh z českých reálií. Pouze z této veřejné databanky jsou vybírány testové úlohy pro zkoušku z českých reálií. Web nabízí také odkazy na vhodné učebnice a ke stažení např. Zkušební řád, Informace pro kandidáty, informační letáky, modelové zkoušky, databanku testových úloh.