Čeština pro cizince

OFICIÁLNÍ STRÁNKA KE ZKOUŠCE PRO TRVALÝ POBYT A PRO STÁTNÍ OBČANSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Na vzniku těchto stránek se podílejí Ministerstvo vnitra, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a ÚJOP UK.
Obsah stránek a jejich provoz zajišťuje Národní ústav pro vzdělávání.

O portále Čeština pro cizince

Portál Čeština pro cizince se skládá z webových stránek Trvalý pobyt a Občanství a dále z části pro registrované uživatele.

Webové stránky Trvalý pobyt nabízejí informace jak pro cizince, tak i pro zkoušející a širokou veřejnost. Rubriky Pro cizince jsou nabídnuty v 9 jazykových mutacích včetně českého jazyka. Rubriky Pro zkoušející jsou k dispozici v češtině a angličtině. Na stránkách je možné najít základní informace o zkoušce, tj. kdy a kde se koná, kolik zkouška stojí, co obsahuje a jaké jsou podmínky jejího vykonání. Zájemci si mohou vyzkoušet modelový test, mohou si stáhnout různé informační a studijní materiály ke zkoušce. Webové stránky také zahrnují základní informace k vyřízení trvalého pobytu v ČR. Sekce pro zkoušející zahrnuje některé rozšířené informace v rubrikách a dále moduly pro registrované uživatele.

Webové stránky Občanství nabízejí informace pro žadatele o udělení státního občanství v ČR v 5 jazykových mutacích včetně českého jazyka. Sekce Obecné informace zahrnuje základní legislativní informace pro udělení státního občanství České republiky, dále základní informace o zkoušce, tj. kdy a kde se koná, kolik zkouška stojí, co obsahuje a jaké jsou podmínky jejího vykonání a další užitečné odkazy. Sekce Zkouška z českých reálií je podrobným průvodcem zkoušky včetně pravidel, specifikací zkoušky a interaktivního modelového testu. Součástí je také úplná databanka testových úloh z českých reálií. Sekce Zkouška z českého jazyka zahrnuje základní informace o zkoušce, tj. kdy a kde se koná, kolik zkouška stojí, co obsahuje a jaké jsou podmínky jejího vykonání. Součástí je také modelová varianta zkoušky z českého jazyka. Na těchto webových stránkách najdete také odkaz na online přihlášku ke zkoušce.